6. UNESCO ASP TEK MLADIH na Ptuju

V sredo, 9. 10. 2019, so se učenke naše šole Darja Bajs, Neža Rožman, Nuša Boljtežar, Nika Grošelj in Maša Ferlan  z učiteljem športa Matjažem Petkom, udeležile 6. Mednarodnega UNESCO ASP teka na Ptuju. Teka so se udeležili otroci, učenci, dijaki in učitelji iz cele Slovenije in tujine. Pridružili pa so se jim tudi  številni ambasadorji teka ter znane slovenske osebnosti:

 • Nuška Gajšek, županja,
 • Urška Pliberšek, Unesco mladinska platforma,
 • Barbara Urbanija, Urad Slovenske nacionalne komisije za Unesco,
 • Drago Balant, Urad Slovenske nacionalne komisije za Unesco,
 • Marko Drobnič – TALUM,
 • Blaž Brodnjak NLB,
 • Dejan Zavec, boksar,
 • Dejan Dokl, AZS,
 • Aldo Ilešič, kolesar,
 • Nina Kolarič, atletinja,
 • Jurček Korpič Lesjak, atlet,
 • Martin Čater, smučar,
 • Klemen Kosi, smučar,
 • Filip Flisar, smučar,
 • Bogomir Dolenc, maratonec,
 • Peter Prevc, smučarski skakalec,
 • Anže Lanišek, smučarski skakalec,
 • Anže Semenič, smučarski skakalec,
 • Tilen Bartol, smučarski skakalec,
 • Špela Rogelj, smučarska skakalka,
 • Ema Klinec, smučarska skakalka,
 • Marko Soršak,

in razni drugi ambasadorji teka.

S tekom so udeleženci želeli sporočiti svetu, da je organizaciji UNESCO v Sloveniji mar za lastno zdravje in da se zavzema, da ima vsak pravico do športa.  Šport je prepoznan instrument za promocijo miru, ne glede na  geografske meje in socialne razrede. Ima pomembno vlogo kot spodbujevalec socialne integracije in ekonomskega razvoja v različnih geografskih, kulturnih in političnih kontekstih (UNESCO, Sport for Peace and Development).

Start in cilj teka sta bila pred Gimnazijo Ptuj, proga pa je bila speljana v okolici gimnazije Ptuj. Tek je potekal v več kategorijah. Naše učenke so tekle v kategoriji Osnovnih šol – 3. triada 900 m. Dogodek ni bil tekmovalnega značaja, pač pa je bil tek namenjen glavnemu sporočilu UNESCA:

– Povezanost kulture športa in zdravja s kulturo miru ter vedno na pravi poti-brez dopinga do cilja! Pripravil: Matjaž Petek, prof.