Literarni večer ob zaključku UNESCO projekta Vsaka vas ima svoj glas, vsaka pesem svoj naglas

V letošnjem šolskem letu smo na naši šoli gostili UNESCO projekt z naslovom Vsaka vas ima svoj glas, vsaka pesem svoj naglas. Namen projekta je bil spodbuditi zavedanje o pestrosti in raznolikosti slovenskih narečij. Učenci slovenskih šol, ki so se pridružile projektu so na temo dom in potovanje pisali pesmi v svojem narečju, ki so jih poslali na literarni natečaj. Strokovna komisija je med prispelimi pesmimi izbrala tri najboljše. Vsi sodelujoči učenci in učenke ter njihove mentorice pa so se nam pridružili na literarnem večeru, kjer smo narečne pesmi slišali v izvirniku. Več o dogodku pa lahko preberete še spodaj.

V četrtek, 20. 4., smo učenke kreativnega pisanja z mentorico Patricijo Gabrovšek na gradu Strmol organizirale literarni večer. Prišlo je 5 šol s cele Slovenije. To so OŠ Ivana Skvarče Zagorje, OŠ Središče ob Dravi, OŠ Lava Celje, OŠ Stražišče Kranj, OŠ Bakovci in seveda tudi naša šola. Vse pa smo morale še pripraviti, zato smo se tisti dan dobile v šoli, nato pa odpeljale v grad Strmol. Skupaj z učenkami bralnega kluba smo dvorano pripravile ter okrasile. Prireditev se je začela ob 16. 30. Šole so svoja narečja predstavile v obliki pesmi, ki so jih šolarji in šolarke tiste šole napisale. Nekaterih besedil nismo razumeli, zato smo imeli na diaprojekciji knjižni prevod. Vsi so se zelo izkazali, imeli smo pa tudi 4 glasbene točke – 2 na kitaro ter 2 na prečno flavto. Po prireditvi smo pa v spodnjem prostoru imeli pogostitev, kjer smo se tudi bolje spoznali. Za konec pa nas je vodička odpeljala na ogled po gradu Strmol.  

                                                                                                          Maja Ambrož, 6.d